Analogie

Něco málo z historie. Tuzemské ekonomice se příliš nedaří. Závislost na Německu si vybírá svou daň. Smíšená data z amerického trhu práce.

EURCZK

USDCZK

Kurzy k 7. 7. 2023 8.30 hod. 17.00 hod. Změna
EURCZK 23,8610 23,8520 - 0,04 %
USDCZK 21,9020 21,7820 - 0,55 %
EURUSD 1,0894 1,0950 + 0,51 %
PLNCZK 5,3340 5,3425 + 0,16 %
GBPCZK 27,9150 27,9390 + 0,09 %

Chytrá „Wiki“ definuje analogii jako vztah dvou různých věcí, které se v něčem podobají a můžeme je tedy přirovnávat. Pro mě je to hledání podobnosti tam, kde to na první pohled není patrné. A kam tím úvodem vlastně mířím? Na jaře roku 863 dorazili na Velkou Moravu tehdy ještě neznámí soluňští bratři Cyril a Metoděj. Pozváni byli samotným knížetem Rastislavem a jejich hlavním úkolem byla podpora křesťanství ve staroslověnštině. To se do té doby šířilo výhradně v latině, které lid nerozuměl. Pro mě coby rodačku z Velké Moravy je tohle přímo citová záležitost 🙂 A trvalo celých 1160 let a pár měsíců k tomu, aby do našich českých krajů dorazil jiný věrozvěst – ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Jednalo se o ryze politickou tour de Europe, kde nebylo prvoplánovým cílem něco dát, ale spíše se ujistit o budoucí „jednosměrné“ spolupráci. Sice je naše zemička co do rozlohy maličká, o to větší dobrá srdce máme a jako jiné velké evropské země Ukrajině přispíváme.

Před víkendem stihla dorazit tuzemská makrodata. Vypadá to, že průmyslová výroba v květnu nepatrně vzrostla, když zrychlila svůj růst z dubnových 1,2 na 1,4 procenta. Jediným tahounem zůstává automobilový průmysl. Češi už nějaký ten pátek šetří a omezují své výdaje. V návaznosti na to se svými investicemi vyčkávají i firmy a odkládají je do budoucna. Dalším hojně sledovaným ukazatelem je hodnota nových zakázek, ta v květnu meziročně klesla o 4,4 procenta a nachází se na nejhorších hodnotách od léta 2020. Nutno podotknout, že neslábne jen domácí poptávka, ale i ta zahraniční. Připomeňme si, že česká ekonomika je silně závislá na té německé a i bohatí Němci si už nějaký ten pátek utahují opasky. Česká koruna proti euru v pátek nadále oslabovala, euro se obchodovalo za 23,82 až 23,96 EURCZK.

Ani za velkou louží jsme nezůstali bez tržních zpráv, dorazila má oblíbená statistika z amerického trhu práce. Americká ekonomika v červnu vytvořila 209 tisíc nových pracovních míst mimo zemědělský sektor. Trh počítal s o něco lepším výsledkem. Snížila se míra nezaměstnanosti na 3,6 procenta a průměrná hodinová mzda během června vzrostla o 0,4 procenta meziměsíčně. Všeobecné očekávání jde směrem k dalšímu zvyšování úrokových sazeb. Po zveřejnění výsledků reagoval i náš oblíbenec eurodolar, síla přešla na stranu modrých bankovek a kurz se ještě více přiblížil hodnotě 1,1 (bylo to 1,097) EURUSD.

Očekávané události

Očekávané finanční události v ČR a Visegrádu

Z domova k nám dnes dorazí maloobchodní tržby a prodeje. Bude zveřejněn stav devizových rezerv naší ČNB.

Očekávané finanční události v Evropě

Makroekonomický kalendář zůstává pro dnešní den prázdný.

Očekávané finanční události ve světě

Z druhé strany Atlantiku stojí za zmínku projevy některých z bankéřů amerického Fedu a spotřebitelská inflační očekávání.

 

 

Bc. Táňa Rožková tana.rozkova@citfin.cz   +420 234 092 071

Na pozici FX dealera u společnosti Citfin působí již od roku 2017. Zabývá se zahraniční politikou, devizovým trhem a věnuje se analýze makroekonomických dat.

Tato zpráva vyjadřuje názor jen Citfin - Finanční trhy a.s. a Citfin, spořitelní družstvo. Slouží pouze k informačním účelům a nelze ji považovat za záruku budoucího vývoje měnových kurzů ani jako doporučení ke sjednání směnného obchodu.