Tento web používá k poskytování služeb soubory cookies. Procházením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. více informací

Inflace v červnu prudce vzrostla

 • Inflace v červnu prudce vzrostla
  11.07.2018 - 10:03

  Inflace v červnu prudce vzrostla

  ČSÚ dnes zveřejnil statistiku červnové inflace. Ta v červnu vyskočila na 2,6 % meziročně z předchozích 2,2 %. Oproti květnu vzrostly ceny o 0,4 %. Dnešní číslo je lehce nad odhadem trhu (ten čekal 2,5 %) a poměrně vysoko nad prognózou ČNB, která počítala s růstem cen o 1,9 %.

  Meziměsíčně vzrostly ceny hlavně kvůli vyšším cenám elektřiny, pohonných hmot a některých potravin. Sezónní nárůst cen přišel také u dovolených.

  Největší vliv na meziroční zvyšování cenové hladiny si udržují ceny v oblasti bydlení, ceny potravin, ale vlivem dražší ropy také doprava.

  Ceny zboží vzrostly meziročně o 2,3 %, ceny služeb pak o 2,8 %.

  Inflace se tak opět dostala poměrně vysoko nad cíl ČNB. Svižně rostoucí mzdy se propisují do vyšších spotřebitelských cen, ceny ropy na světových trzích rostou a prosakují do cen dopravy a v oblasti bydlení se projevuje nárůst cen elektřiny a plynu na světových trzích, ale také zvyšující se nájemné vlivem  rychle rostoucích cen nemovitostí .

  K tomu se přidává slabší koruna, která od dubna  oslabila k euru, ale ještě výrazněji proti dolaru. Celkově tak vidíme dost proinflačních faktorů, které by měly přetrvávat i v dalších měsících. ČNB by tak do konce roku mohla přistoupit k dalšímu zvýšení sazeb, vyloučit se nedá další zvýšení hned na srpnovém zasedání.

  Autor: Jiří Šimek

  Zpět