Tento web používá k poskytování služeb soubory cookies. Procházením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. více informací

Inflace zrychluje, koruna sílí

 • Inflace zrychluje, koruna sílí
  11.06.2018 - 09:53

  Inflace zrychluje, koruna sílí

  Podle dnes zveřejněné statistiky ČSÚ inflace v květnu vzrostla na 2,2 % z dubnových 1,9 %. To je vyšší růst, než očekával trh a než má ve své prognóze ČNB. Oproti předchozímu měsíci vzrostly ceny o 0,5 %.

  Za květnovým růstem cen stojí především potraviny a pohonné hmoty.

  Také v meziročním srovnání zrychlily růst především ceny potravin a pohonných hmot. Největší vliv na meziroční míru inflace mají nadále ceny v oblasti bydlení.

  Vysoká poptávka, nedostatek pracovní síly a silný růst mezd se výrazně projevuje v růstu cen služeb – ty vzrostly meziměsíčně a meziročně o 2,8 %.

  Podtrženo sečteno – inflace je vyšší, než očekávala ČNB, koruna je také slabší, než předpokládala prognóza ČNB, reálné mzdy rostou nejrychleji za 15 let. I ČNB začíná trh připravovat na další zvýšení sazeb. Z pohledu posledních dat není moc na co čekat a to, že by zvýšení sazeb přišlo až v prosinci, je podle nás již ze hry. Naopak roste pravděpodobnost toho, že by centrální bankéři mohli překvapit zvýšením sazeb již na konci června.

  Koruna na dnešní data reagovala posílením ke 25,65 EURCZK, ještě ráno se nacházela na bezmála 25,75 EURCZK.

  Autor: Jiří Šimek

  Zpět