Tento web používá k poskytování služeb soubory cookies. Procházením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. více informací

Dnes zveřejněná data oslabila korunu

 • Dnes zveřejněná data oslabila korunu
  09.03.2018 - 10:09

  Dnes zveřejněná data oslabila korunu

  Inflace, mzdy, zahraniční obchod

  ČSÚ dnes zveřejnil řadu dat, která vedla k oslabení koruny. Největší překvapení přinesla statistika únorové inflace.

  Inflace

  Podle dnes zveřejněných dat zpomalil v únoru meziroční růst spotřebitelských cen z 2,2 % na 1,8 %. Trh čekal zpomalení pouze na 2,0 %, dnešní čísla nepředpokládala ani ČNB.

  Meziměsíčně se ceny nezměnily – sezónní nárůst cen dovolených byl kompenzován poklesem cen potravin a alkoholických nápojů.

  Zpomalení růstu cen nastalo především u potravin, největší vliv na zvyšování cenové hladiny měly tentokrát ceny v oblasti  bydlení (nájemné, vodné, stočné, elektřina, paliva).

  Koruna na dnešní data reagovala přibližně pětihaléřovým oslabením na 25,47 EURCZK.  Návrat inflace pod 2,0 % bude asi znamenat pauzu ve zvyšování úrokových sazeb. Na druhé straně překvapení se koncentruje do cen potravin, které jsou tradičně volatilní. V průběhu roku by se inflace měla vrátit zpět nad 2,0 %.

  Mzdy

  Růst cen by měl podporovat i vývoj mezd. Jak ukázala také dnes zveřejněná data, nominální průměrná mzda vzrostla ve 4. čtvrtletí loňského roku meziročně o 8,0 %, reálně se zvýšila o 5,3 %.

  Díky dalšímu růstu zaměstnanosti se celkový objem vyplacených mezd zvýšil o 10,0 %.

  Ještě rychlejším tempem roste medián mezd (8,9 %), neboť rychlejším tempem rostou nyní především nižší mzdy.  

  Za celý rok 2017 vzrostla průměrná mzda o 7,0 %.

  Za růstem mezd stojí jednak napnutá situace na trhu práce, jednak listopadové zvyšování platů státních zaměstnanců.

  Podobná situace na trhu práce by se měla opakovat i v letošním roce, kdy by měly mzdy růst obdobným tempem.

  Zahraniční obchod

  ČSÚ dnes zveřejnil také údaje o lednovém zahraničním obchodu. Ten skončil přebytkem 11,9 mld. CZK, trh čekal přebytek na úrovni 20 mld. CZK. Za nižším přebytkem stojí jednak rychlejší růst dovozů než vývozů, neboť firmy nyní investují. Jednak ale také došlo k meziročnímu poklesu vývozu motorových vozidel.  Tento trend zřejmě bude na statistiky zahraničního obchodu působit celý letošní rok – výrobní kapacity exportérů jsou naplněné, dalšímu růstu brání i nedostatek   zaměstnanců a tedy investiční aktivita firem a rostoucí domácí spotřeba bude držet rychlejší tempo dovozů nad růstem exportu.

  Autor: Jiří Šimek

  Zpět