Tento web používá k poskytování služeb soubory cookies. Procházením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. více informací

Inflace v lednu zpomalila na 2,2 %

 • Inflace v lednu zpomalila na 2,2 %
  14.02.2018 - 09:34

  Inflace v lednu zpomalila na 2,2 %

  ČSÚ dnes zveřejnil údaje o lednové inflaci. Spotřebitelské ceny meziměsíčně dále vzrostly, proti prosinci o 0,6 %. K růstu cen přispělo zejména zdražení alkoholických nápojů a zvýšení v oddíle bydlení (elektřina, plyn, vodné, stočné). Rozjezd zimní sezóny pak přinesl zdražení dovolených o 7,1 %.

  Meziročně vzrostly ceny o 2,2 %, což je o dvě desetiny procentního bodu méně než v prosinci, ale je to v souladu s očekáváním trhu. Největší vliv na růst cen si nadále udržují ceny potravin a bydlení.
  Inflační tlaky v ekonomice přetrvávají. Výraznějším tempem rostou ceny služeb (+2,6 % meziročně), ceny zboží pak o 1,9 % - silně rostoucí mzdy a vysoká poptávka zdražuje služby, růst cen u zboží je pak tlumen posilující korunou, která je meziročně o více než 6 % silnější.

  Koruna na dnešní data reaguje nepatrným oslabením ke 25,40 EURCZK (část trhu zřejmě spekulovala na silnější lednový růst cen, lednová inflace je často nevyzpytatelná s tím, jak obchodníci mění své ceníky).

  Po zbytek roku by se pak inflace mohla udržet na podobných úrovních jako nyní.  

   

   

   

   

  Autor: Jiří Šimek

  Zpět