Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Týdenní analýzy

   EURCZK

Nejdůležitější události 23. týdne

•    Česká koruna se během týdne pohybovala v pásmu 26,16 až 26,35 EURCZK. Nejzajímavější události probíhaly ve čtvrtek, kdy se kurz EURCZK krátkodobě držel na novém dně 26,16 EURCZK po holubičí rétorice ECB.
•    Česká republika zveřejnila slušnou porci dat. Inflace za květen (2,4 % y/y) potvrdila slušnou dynamiku a drží se nad inflačním cílem. Nepříliš zajímavě dopadly dubnové maloobchodní prodeje (-0,8 % y/y) a průmyslová produkce (-2,5 % y/y) snad i kvůli nižšímu počtu pracovních dní v měsíci. Květnová nezaměstnanost (4,1 %) dává tušit, že ČR se nachází ve stavu "plné zaměstnanosti".
•    Německo zveřejnilo dubnové průmyslové objednávky (-2,1 % m/m) a výsledky průmyslové produkce (0,8% m/m).
•    I Maďarsko zveřejnilo inflaci za květen (2,1 % y/y), předběžný výsledek HDP za 1.q (4,2 % y/y) a dubnové maloobchodní tržby (2 % y/y).
•    Polská centrální banka ponechala hlavní úrokovou sazbu na hladině 1,5 %.


Co nás čeká ve 24. týdnu

•    Z České republiky po nabitém týdnu očekáváme týden chudší na data. Za zmínku stojí páteční index cen výrobců PPI.
•    Německo ve středu zveřejní hodnoty květnové inflace. V úterý bude možná zajímavý ještě ZEW index.
•    V Polsku bude nejzajímavějším dnem hned pondělí, protože bude zveřejněna květnová inflace.

     USDCZK

Nejdůležitější události 23. týdne

•    Koruna s dolarem se obchodovala v pásmu 23,33 – 23,47 USDCZK.
•    V USA byl uplynulý týden podle pohledu do makrokalendáře spíše tím chudším. Index ISM ze sektoru služeb (56,9 b.) nepřinesl nic mimořádného, podobně jako každotýdenní report nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti (245 tis.). Velmi zajímavé bylo sledovat výpověď Jamese Comeyho na veřejném stání před komisí, kde se řešily "nestandardní požadavky" prezidenta USA právě směrem k bývalému šéfovi FBI. Po veřejné části pokračovala i část neveřejná. Bude velmi zajímavé sledovat situaci, zda se dostane až k soudům.
•    V rámci Eurozóny bylo událostí číslo jedna jednoznačně zasedání ECB. Šéf ECB Draghi na tiskové konferenci řekl, že program kvantitativního uvolňování určitě nebude ukončen dříve než v plánovaném podzimním termínu a bude-li to situace vyžadovat, dojde k dalšímu prodloužení. Úroková sazba zůstala nezměněna ( 0,0 %).
•    Ve Velká Británii se děly velmi zajímavé věci. Makrodata dubnové průmyslové produkce ani index PMI ze sektoru služeb nikoho moc nezajímal, jelikož ve čtvrtek se konaly předčasné parlamentní volby. Ty vyvolala premiérka Mayová a díky nim přišla o většinu v parlamentu. GBP díky tomu oslabila prakticky proti všem měnám.


Co nás čeká ve 24. týdnu
    
•    Po chudším týdnu z USA bude tento týden na data bohatý. V úterý bude o květnovém indexu PPI. Středa bude o květnové inflaci a maloobchodních tržbách a FED možná zvedne úrokovou sazbu. Ve Čtvrtek nemůže chybět report každotýdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti a květnové průmyslové produkci. V pátek se dozvíme čísla k nově zahájeným stavbám domů, stavebním povolenkám a spotřebitelské důvěře dle Michiganské univerzity.
•    Eurozóna v pátek zveřejní hodnoty květnové inflace.
•    Z Velké Británie bude tím nejzajímavějším sledování „sedání prachu“ po volbách. Mimo to budeme v úterý sledovat čísla květnové inflace a indexu PPI a ve středu dubnovou nezaměstnanost. Čtvrtek bude ve znamení centrálních bankéřů BOE, kteří budou jednat mimo jiné i o úrokové sazbě. Ve čtvrtek se ještě dozvíme hodnoty květnových maloobchodních prodejů.


Moudro na 24. týden
 „Oko za oko a svět bude slepý.“ Mahátma Gándhí

 

Tato zpráva vyjadřuje názor Citfin – Finanční Trhy a.s. a Citfin, spořitelní družstvo. Slouží pouze k informačním účelům a nelze ji považovat za záruku budoucího vývoje měnových kurzů ani jako doporučení ke sjednání směnného obchodu.