Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Týdenní analýzy

Co nám přinesla data 17. týdne roku 2016

   EUR / CZK

Nejdůležitější události 17. týdne

•    Proti euru se koruna držela v pásmu 27,00 – 27,05 EUR/CZK
•    Z České republiky jsme se minulý týden nedočkali žádných makroekonomických výsledků.
•    Německo zveřejnilo dubnový IFO Index podnikatelské nálady s nižší hodnotou než očekával trh a to 106,6 b. Dozvěděli jsme se i předběžnou dubnovou inflaci s výsledkem -0,2% m/m respektive 0,1% y/y a míru nezaměstnanosti rovněž za měsíc duben se stejnou hodnotou jako v předchozím období, tedy ve výši 6,2%. Březnové maloobchodní tržby překvapily horším výsledkem -1,1% m/m (0,7% y/y) při konsenzu 0,3% m/m (2,2% y/y).
•    Ze sousedního Polska dorazil také předběžný výsledek dubnové inflace -1,1% y/y a březnová míra nezaměstnanosti, která zůstává na 10%.
•    Minulý týden proběhlo v Maďarsku zasedání tamní centrální banky, která rozhodla o snížení úrokové sazby z 1,20% na hodnotu 1,05%. Maďarská míra nezaměstnanosti za březen vyšla s výsledkem 6%.


Co nás čeká v 18. týdnu

•    V pondělí nás z ČR čeká index nákupních manažerů (PMI) z výrobního sektoru, ve čtvrtek proběhne zasedání ČNB, kde se bude rozhodovat o změně či případném ponechání úrokové sazby a pátek nám přinese maloobchodní tržby za březen.
•    PMI – výrobní sektor a PMI – služby nás rovněž čekají z Německa a to v pondělí a ve středu.
•    Pondělí přinese další výsledek PMI za výrobní sektor tentokrát z Polska, v pátek proběhne zasedání tamní centrální banky.
•    Maďarsko v úterý zveřejní obchodní bilanci, ve středu pak březnové maloobchodní tržby a v pátek předběžnou průmyslovou produkci opět za měsíc březen.

     USD / CZK

Nejdůležitější události 17. týdne

•    Koruna s dolarem se obchodovala v pásmu 23,58 – 24,08 USD/CZK
•    V USA minulý týden proběhlo očekávané zasedání americké centrální banky (FED), která rozhodovala o nastavení měnové politiky. Ke změně úrokové sazby nedošlo, guvernérka se nechala pouze slyšet, že dojde ke většímu soustředění se na výsledky tamního trhu práce, inflace a HDP. Zároveň jsme se dozvěděli spotřebitelskou důvěru – Conference Board s dubnovým výsledkem 94,2 b a spotřebitelskou důvěru – University of Michigan 89 b. Také byly zveřejněny předběžné výsledky objednávek zboží dlouhodobé spotřeby za březen s horším výsledkem 0,8% m/m oproti konsenzu 1,7% m/m. Ve čtvrtek dorazil výsledek nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti a to s počtem 257 tisíc žádostí.
•    Míru nezaměstnanosti zveřejnila i eurozóna, kde v březnu bylo 10,2% občanů bez práce. Předběžné hodnocení HDP v 1. kvartálu dopadlo na hodnotě 0,6% k/k resp. 1,6% y/y.
 

Co nás čeká v 18. týdnu

•    USA bude tento týden v pondělí zveřejňovat dubnové indexy PMI a ISM – výrobní sektor, ve středu ADP národní report o zaměstnanosti a obchodní bilanci. Ve čtvrtek se standardně dozvíme nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti. V pátek nás čeká několik dubnových dat z amerického trhu práce a to míra nezaměstnanosti a především změna zaměstnanosti v soukromých i nezemědělských sektorech.
•    Z eurozóny budou ve středu zveřejněny březnové maloobchodní tržby a dubnový index PMI za služby.  


Moudro na 18. týden
„Kdo nemá peníze, obživu a spokojenou mysl, je ošizen o tři znamenité přátele.“
 William Shakespeare

Tato zpráva vyjadřuje názor Citfin – Finanční Trhy a.s. a Citfin, spořitelní družstvo.  Slouží pouze k informačním účelům a nelze ji považovat za záruku budoucího vývoje měnových kurzů ani jako doporučení ke sjednání směnného obchodu.