Týdenní analýzy

 Co nám přinesla data 39. týdne roku 2014

   EUR / CZK

Nejdůležitější události 39. týdne

•    V minulém týdnu se kurz pohyboval v pásmu  27,50 – 27,58 EUR/CZK.

•    Důležitou zprávou, které jsme se dočkali z domácí ekonomiky, bylo zveřejnění úrokové sazby při zasedání České národní banky, která zůstala dle očekávání na stávající hodnotě 0,05%. ČNB potvrzuje kurzový závazek pro korunu v blízkosti 27 CZK/EUR a zopakovala  závazek intervenčního režimu, který se neukončí dříve než v roce 2016.

•    Z Polska dorazila data z maloobchodních prodejů za srpen, která dopadla nad odhadovaným poklesem pozitivně a to na hodnotu 1,7% r/r. Z míry nezaměstnanosti za srpen přišla pozitivní zpráva, kde nezaměstnanost klesla na  11,7% z předchozích 11,9%.

•     Z Německa přišla lepší předběžná čísla z indexu nákupních manažerů (dále jen PMI) ze sektoru služeb za září a to na hodnotu 55,4 z původních 54,9. Zato z PMI výrobního sektoru přišla horší předběžná data na hodnotě 50,3 z původních 51,4. Dle indexu podnikatelské nálady IFO za měsíc září se číslo výrazně propadlo na hodnotu 104,7 z červencových 106,3.

•    V Maďarsku zasedala v úterý centrální banka, která ponechala úrokové sazby beze změny na hodnotě 2,1%. V pátek byla zveřejněna míra nezaměstnanosti za srpen, která klesla na 7,6% z červencových 7,9%.


Co nás čeká ve 40. týdnu

•    V příštím týdnu bude z domácí ekonomiky zveřejněno konečné HDP za druhý kvartál, PMI z výrobního sektoru za září a v pátek očekáváme zápis ze zasedání ČNB.

•    Z Polska přijdou data PMI z výrobního sektoru za měsíc září. Maďarsko oznámí PMI z výrobního sektoru za září, index cen výrobců (PPI) a maloobchodní tržby za srpen.

•    Z Německa přijdou předběžná data z indexu spotřebitelských cen (CPI), míra nezaměstnanosti, PMI z výrobního sektoru a služeb za září a maloobchodní tržby za měsíc srpen.

     USD / CZK

Nejdůležitější události 39. týdne

•    Pro americký dolar vyšel minulý týden celkem příznivě, když posílil k 21,70 USD/CZK a 1,2675 EUR/USD, kde se k této hladině přiblížil naposledy v 11/2012.

•    Ze zámoří přišla dobrá zpráva pro Americkou ekonomiku a to HDP za 2 kvartál na hodnotě 4,6% z předchozích -2,1% a to i prodej nových domů za srpen 504 tis. z předchozích 427 tis. Předběžné PMI z výrobního sektoru za září na 57,9. Naopak rozporuplnou zprávou byla změna prodeje existujících domů, kde trh očekával posílení na 5,20mil., ale zveřejněný výsledek byl 5,05 mil. z původních 5,14 mil.


Co nás čeká ve 40. týdnu

•    V příštím týdnu přijdou zajímavá data ze zámoří v podobě  rozjednaných prodejů domů a průmyslové objednávky za srpen, změna zaměstnanosti v nezemědělských sektorech (NFP) a míra nezaměstnanosti za měsíc září.

•    Eurozóna oznámí předběžný (flash) odhad HICP za září, míru nezaměstnanosti za srpen, PMI z výrobního sektoru za září a HDP za druhý kvartál. Nejdůležitější zprávou bude čtvrteční zasedání ECB, na které rozhodnou o úrokové sazbě. Po jejím zveřejněním nás čeká tisková konference, kde očekáváme, že prezident Draghi řekne podrobnosti o nákupu zajištěných dluhopisů (ABS) a popřípadě zmíní další kroky ECB v rámci kvantitativního uvolňování.


Moudro na 40. týden
 
 „Kdo vítězí nad lidmi, je mocný. Kdo vítězí nad sebou, je nejmocnější.“