Týdenní analýzy

 Co nám přinesla data 29. týdne roku 2014

   EUR / CZK

Nejdůležitější události 29. týdne

•    Příchozí data z minulého týdne nebyla pro obchodovaní české koruny důležitá a proto není divu, že kurz osciloval v úzkém pásmu 6 halířů mezi 27,40 – 27,46 EUR/CZK. Běžný účet za květen překvapil svým přebytkem, naproti tomu dynamika výrobních cen byla mírně nižší, než se čekalo.

•    Co se týče nových dat z Polska, za pozornost stojí hlavně inflace, která byla nakonec mírně vyšší, než se čekalo. Zůstává sice nízko, ale pomohla trochu tlumit spekulace o možném poklesu sazeb. Průmyslová produkce také nedosáhla konsensu výsledku 1,7% y/y naproti předpokladu 4% y/y byli pro trhy zklamáním.

Co nás čeká ve 30. týdnu

•    V Maďarsku se postupně kupí indicie potvrzující, že úrokové sazby půjdou ještě zřejmě dvakrát dolů. Na jednání MNB příští týden by tedy měly klesnout z 2,3% na 2,2%.

•    V 30. týdnu se nedočkáme žádných důležitých zpráv z domácí ekonomiky a předpokládáme stále oscilaci kurzu kolem hranice 27,45 EUR/CZK

     USD / CZK

Nejdůležitější události 29. týdne

•    O pozitivní překvapení se v zámoří postaraly hlavně červencové průzkumy podnikatelské aktivity z New Yorku a Filadelfie. V obou případech došlo k nečekanému růstu indexů na vysoké úrovně, a tedy dalšímu zrychlení aktivity

•    Na druhou stranu zklamala čísla ze stavebního sektoru a svým slabším růstem nepřesvědčila průmyslová výroba. Smíšeně vyzněla zpráva o maloobchodních tržbách. Na evropské straně zklamal německý index ZEW dalším poklesem.

•    Ve čtvrtek večer pak trhy zasáhla zpráva o sestřelení civilního letadla nad územím bojů na Ukrajině. Reakcí byl pád akcií a dluhopisových výnosů, který je následující den ale korigován. Na měnách byl podpořen japonský jen a mírně i dolar proti euru. Také sem se však hned následující den dostavila korekce. Kromě zmíněné zprávy obavy ze zhoršení bezpečnostní situace přiživuje také pokračující izraelská operace v Gaze.

Co nás čeká ve 30. týdnu

•    V příštím týdnu bude pro trhy klíčové pokračování firemní výsledkové sezóny z USA. Z makro oblasti máme v kalendáři předběžné indexy nákupních manažerů z velké části eurozóny a německý index podnikatelského klimatu Ifo. Vzhledem k posledním německým číslům budeme tato čísla vyhlížet trochu s obavami.

•    Z USA nás také čekají zajímavě data v čele s inflací za červen, dále to budou prodeje existujících a nových domů a index nákupních manažerů z výrobního sektoru.

•    Důležitým tématem zůstane geopolitické riziko. Sledovat se bude Izrael, a především další informace z Ukrajiny. Začíná informační bitva, kdy se ukrajinská i ruská strana budou obviňovat ze sestřelu. Vyšetřování ztíží fakt, že jde fakticky o válečnou zónu. Separatisté ale přislíbili přístup zástupcům OBSE. Je jasné, že pokud za sestřelem stojí proruské síly, Ukrajina dostane výraznou politickou a možná částečně i materiální podporu k tvrdému postupu proti rebelům. Mezinárodní společenství se pak může ještě více obrátit proti Rusku, odkud protiraketový systém (a těžké zbraně obecně) nepochybně pochází

Moudro na 30. týden

„Nevím, jakými zbraněmi se bude bojovat ve třetí světové válce. Vím však, že ve čtvrté to budou opět klacky a kameny.“ (Albert Einstein)