Týdenní analýzy

 Co nám přinesla data 4. týdne roku 2015

   EUR / CZK

Nejdůležitější události 4. týdne

•    Tento týden se koruna vůči euru povětšinu času obchodovala v klidném pásmu 19 haléřů s mantinely 27,81 – 28,00 EUR/CZK. Nicméně ke konci páteční obchodní seance koruna posílila na 27,70 EUR/CZK.

•    Z České republiky jsme se nedočkali žádných významných zpráv. O to více jsme sledovali dění v Německu. ZEW index ekonomického sentimentu se mílovými kroky posunul na hranici 48,4b., což znamenalo zlepšení o 13,5b. oproti předešlému měsíci. K mírnému zlepšení došlo i u indexu nákupních manažerů ze sektoru služeb s hodnotou 52,7b. a k mírnému propadu 0,2b. u indexu nákupních manažerů z výrobního sektoru.   

•    Z regionu dorazila už jen průmyslová produkce z Polska, která v meziročním vyjádření za měsíc prosinec rostla 8,4%, což významně předčilo očekávání analytiků s předpokladem 5,2% růstu.   


Co nás čeká v 5. týdnu

•    Závěrem měsíce se z české ekonomiky nedočkáme žádných důležitých zpráv. Budeme sledovat pondělní IFO index ekonomické nálady z Německa a čtvrteční předběžné výsledky německé inflace.   

•    V úterý bude zasedat maďarská centrální banka, která bude rozhodovat o úrokových sazbách a z Polska dorazí výsledky maloobchodních prodejů a nezaměstnanosti. Ve středu se dočkáme nezaměstnanosti z Maďarska.       

     USD / CZK

Nejdůležitější události 4. týdne

•    Jak už bývá zvykem, americký dolar opět prorazil minima minulého týdne. Nicméně tento týden má za sebou milník v podobě nejslabší koruny vůči dolaru za 10 let s hodnotou 25,01 USD/CZK. Tato rally proběhla i na páru s eurem s minimální hodnotou 1,112 EUR/USD. Zdá se, že parita je v tomto roce velmi reálná.

•    V tomto týdnu bylo klíčové zasedání Evropské centrální banky. Výsledkem jednání bylo ponechání základní úrokové sazby na 0,05% a vyhlášení QE v Evropě. Tento program bude spuštěn v březnu tohoto roku a ukončen v září 2016, kdy každý měsíc budou odkoupeny státní i vybrané korporátní dluhopisy ve výši 60 mld. EUR. Jedná se tedy o celkovou výši podpory 1,08 bilionu EUR. Tyto kroky jsou reakcí na nedostatečnou investiční aktivitu a nízkou inflaci. Z eurozóny jsme se také dočkaly indexů nákupních manažerů z výrobního sektoru a ze sektoru služeb, které oba dopadly shodně s očekáváním trhů s mírným nárůstem proti předešlému měsíci.         

•    Ze Spojených států jsme byli svědky mírně horšího výsledku indexu nákupních manažerů z výrobního sektoru s hodnotou 53,7b. Týdenní report o podporu v nezaměstnanosti se lehce propadl na 307 tis. žádostí, což bylo o 10 tis. méně proti předešlému měsíci.

•    V minulém týdnu jsme viděli nákup GBP daleko nad hranicí 37,00 GBP/CZK. Jednou z příčin bylo zasedání ECB a také dobré výsledky britských maloobchodních prodejů s růstem 4,3% a poklesem nezaměstnanosti na 5,8%.    

•    Předčasné parlamentní volby v Řecku vyšvihly do čela radikálně levicovou stranu Syriza, která ve svém volebním programu popisovala možnost odpuštění řeckého dluhu či úvahy o opuštění Evropské Unie. Otázkou zůstává, jak moc se bude Syriza držet volebního programu po volbách.

Co nás čeká v 5. týdnu

•    Z eurozóny se dočkáme ve čtvrtek zpráv z indexů sentimentu a v pátek míry nezaměstnanosti.     

•    Z USA budeme sledovat úterní objednávky zboží dlouhodobé spotřeby a spotřebitelskou důvěru. O vzrušení na trzích se může postarat středeční zasedání FEDu s rozhodováním o úrokových sazbách a názorem na současnou inflaci. Ve čtvrtek již tradičně týdenní report o nových žádostech v podpoře v nezaměstnanosti a konečně v pátek předběžný výsledek HDP za  4.kvartál v mezi kvartálním vyjádření.  

•    Z Velké Británie budeme zvědaví na úterní předběžný výsledek HDP za 4. kvartál.Moudro na 5. týden
Investor Dean Williams jednou napsal: "Důvěra v předpověď roste s množstvím informací, které do ní vstupují. Pravděpodobnost naplnění předpovědi však zůstává stejná."